Przejdź do menu Przejdź do treści

Zostań Moim Wolontariuszem

 

  • Jeśli pragniesz: włączyć się w pomoc dzieciom, zdobyć cenne doświadczenia i poszerzyć swoją wiedzę – dołącz do grona naszych wolontariuszy metody 3i – intensywnej, indywidualnej, interaktywnej terapii dziecka z autyzmem.
  • Obecnie 24 dzieci w wieku od 2,5 do 7 lat czeka na swoich wolontariuszy w Krakowie i okolicy.  Celem terapii jest doprowadzenie dzieci z autyzmem, poprzez kontakt z wolontariuszami, do poziomu komunikacji, który umożliwi im udział w życiu społecznym oraz dalszy rozwój.
  • Naszym wolontariuszom zapewniamy opiekę psychologa, szkolenie wstępne, comiesięczne warsztaty, konsultacje psychologa i koordynatora metody 3i, umowę wolontariacką oraz zaświadczenia.
  • Ponadto, studentom kierunków psychologiczno – pedagogicznych zapewniamy możliwość równoczesnego odbywania praktyk w naszym przedszkolu.
  • Wolontariuszem może być każdy, kto skończył 18 lat, lubi się bawić z dziećmi, jest sumienny, przyjazny i otwarty na nowe doświadczenia oraz jest gotów poświęcić 1,5h raz w tygodniu na zabawę z jednym z naszych podopiecznych, mieszkających na terenie Krakowa i okolic (sesje odbywają się w domu u dzieci lub w naszym przedszkolu).

 

JUŻ W PAŹDZIERNIKU DWA TERMINY SZKOLEŃ DO WYBORU:

 17.10.2017 godz. 18.00 – 21.00

19.10.2017 godz. 17.00 – 20.00

Zapisy:  3i@maltanskiecentrum.pl  (szkolenia są bezpłatne)

Po więcej informacji wejdź na: www.centrummaltanskie.eu lub dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/centrummaltanskie.eu

 

Miejsce szkolenia – Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom

Aleja Kasztanowa 4a; 30-227 Kraków, tel. 12 4241452  (dojazd autobusami 102,152, 192 lub 252)

CZEKAMY NA CIEBIE!!! 

 

POBAW SIĘ ZE MNĄ!         

ZOSTAŃ MOIM WOLONTARIUSZEM

 

W Maltańskim Centrum Pomocy staramy się zapewnić szeroki wybór oddziaływań terapeutycznych, dostosowując go do indywidualnych potrzeb dziecka. Naczelnym celem jest budowanie i rozwijanie relacji dziecka z innymi oraz rozbudzanie w nim potrzeby komunikacji, gdzie kluczową rolę odgrywają responsywność oraz swobodna zabawa.

Siedem lat temu natknęliśmy się na nowatorską terapię dziecka z autyzmem, której założenia wydały nam się bardzo trafne, a postępy dzieci autystycznych nią prowadzonych wręcz zaskakujące.  Metoda 3i została opracowana we Francji przez specjalistów ze Stowarzyszenia A.E.V.E. (Autisme Espoir Vers l’Ecole), z którym współpracujemy od kwietnia 2010 r. Już 32 dzieci korzysta lub korzystało z metody 3i dzięki działaniom ponad 600  wolontariuszy w Krakowie, Warszawie i Lublinie.

Podstawowym celem terapii jest dążenie do wyłonienia się dziecka jako osoby oraz dostarczenie mu środków do komunikacji tak z samym sobą, jak i z innymi ludźmi, a dzięki temu do wzrostu jego autonomii. Decydujący wpływ ma rozwój relacji dziecka z rodzicami oraz z innymi ludźmi (wolontariuszami i psychologiem), a także doświadczenie własnego ciała oraz swych granic psychicznych.

Zasady metody 3i:

  • odbywa się w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu w domu u dziecka;
  • jest intensywna: 40 godzin w tygodniu z udziałem około 30 wolontariuszy,

każdy spędza z dzieckiem półtorej godziny raz w tygodniu;

  • jest indywidualna: bazuje na indywidualnej relacji dziecka z wolontariuszem;
  • jest interaktywna: wolontariusz skupia całą uwagę na dziecku, dołącza do jego aktywności, naśladuje je z entuzjazmem, przekształca aktywność we wspólną zabawę.

 

3i jest próbą wejścia do „świata” dziecka i spotkania się z nim w „jego przestrzeni”, by potem zaprosić je do „naszego świata”.

 

Czynniki terapeutyczne:

  • naśladowanie, dialog behawioralny, wspólna zabawa, holding psychiczny dziecka. W Maltańskim Przedszkolu Specjalnym prowadzone są sesje zabaw terapeutycznych według metody 3i, również z udziałem wolontariuszy.

Zadania wolontariusza:

  • raz w tygodniu prowadzić sesję z dzieckiem zgodnie z zasadami 3i,  w domu u dziecka/ w Maltańskim Przedszkolu Specjalnym według stałego grafiku;
  • raz w miesiącu uczestniczyć w warsztatach dla wolontariuszy.

Najnowsze wpisy

Archiwa